1 Aralık 2010 Çarşamba

LEODİKYA

anadolu’nun en önemli ve en büyük antik kentlerinden biri olan leodikya büyük ve paha biçilemez bir mirası yüzyıllardır misafir etmiş bir ülkenin topraklarına ait olmaktan duyduğum mutluluk, bunun artık gün ışığına çıkarılacak olmasıyla katlanarak büyüyor. 2300 yıl öncesine dayanan bir geçmişin boşa yaşanmadığına tanık olmak ayrı bir duygu..büyük iskenderin generallerinden seleukos kralı antiochos'un sonradan boşanığı karısı laodike adına kurmuş olduğu kent.. 
  Anadolunun en büyük antik stadyumuna sahiptir, stadyum ms 79 yılında inşa edilerek imparator vespasian'a adanmıştır.. ayrıca iki büyük tiyatrosu, 4 büyük hamamı, anıtsal çeşmeleri ile roma ve erken bizans döneminde oldukça zengin ve büyük bir kent görünümündedir.. sık sık depremler yaşayan ve bu depremler sonucu gittikle küçülen kent en son ms 602 yılındaki deprem sonucu tamamen terk edilmiştir.. 1400 yıl sonra yeniden pamukkale üniversitesi arkeoloji bölüm başkanı prof. dr celal şimşek ve ekibi tarafından kazı ve restorasyon calışmaları yapılmaktadır.
 işte tarihin o eşsiz güzellikleri..burası büyük tiyatro

 Bu kanal o zamanların kanalizasyon sistemi..Bir insan boyu yüksekliğinde neredeyse..bir de günümüzdekilere bakalım..:))

 Bu borularda o zamanların temiz su boruları..pişmiş toprak borularla taşınmış..

mozaikler tam açılmamış korunmaktalar..çoğunun üzeri kapalıydı....
Bunlar bir parçası leodikyanın kazılmayı bekleyen daha çok yeri var..

2 yorum:

leyya-craftmania dedi ki...

merhaba sevgili franbuaz.keçeye benzer bir malzeme kullanıyorum :)

Adsız dedi ki...

evt burası çok güzel bir yer bende paüde arkeoloji okuyorum celal hocada dersime giriyoo bende leodikiada kazı yapmak istiyorum yüzyıllar önce yapılan bi şeyi toprak altından çıkarıp ilk dokunan kişi olmak bence eşsiz bir duygu